10 серпня 2022 року
23:51:12

Усі новини Головна Кіно Новини Події

Не можна давати в борг та малювати круги й квадрати: про особливості 8 листопада тернопільська культурологиня

8 листопада. До кінця року зосталось всього 53 дні.

Із іменинами вітайте: Афанасія, Дмитра, Марка, Василя та Антона.

В Україні – День виноградаря і винороба.

А світ 8 листопада відзначає: Міжнародний день КВК, Всесвітній день без Wi-Fi, Всесвітній день рентгенографії, Міжнародний день радіології, Міжнародний день скоромовок, Intersex Day of Remembrance, Всесвітній день містобудування, Міжнародний тиждень науки і світу, Міжнародний день піаніста, Всесвітній день урбанізму.

Православна церква 8 листопада вшановує пам’ять великомученика Димитрія Солунського.

«Дмитро Солунський, також відомий як Мироточець, – християнський святий-великомученик із грецького міста Солунь (Салоніки), який за віру був проколотий списами, – розповідає краєзнавця, культорологиня Ольга Коневич. – Він жив за часів імператора Діоклетіана. Його батьки були таємними християнами. Сина хрестили у домашній церкві, виховували в благочесті й вірі. Не знаючи, що Димитрій християнин, римський імператор призначив його проконсулом Фессалонікійської області. Замість того, щоб переслідувати християн, Димитрій відкрито навчав мешканців міста християнської віри та викорінював ідолопоклонство й поганські звичаї. Дізвнавшись про це, владо держці кинули святого до в’язниці та прохромили списами. Тіло Димитрія римляни віддали на поталу звірам, проте побожні солуньські християни підібрали і поховали його. Святому Димитрію моляться про допомогу під час військових дій, зцілення хвороби очей,дарування терпіння і мужності».

У народі свято  йменують  «Дмитрів день», «Великі Осенини».

          Ольга Коневич, культурологиня, викладачка Технінчого коледжу ТНТУ ім. І. Пулюя, регентка церковного хору «Осанна» церкви Святого апостола Петра

«Із давніх-давен вірили, що в цей день душі покійних прилітають на могилу в образі птахів. Тому люди відвідували цвинтарі і розсипали на місцях поховання зерно, – каже Ольга Коневич. – Також у цей день пекли млинці, які завжди стояли на поминальному столі. Перший млинець знімали зі сковороди зі словами «Пом’яни, Господи, чесних батьків». Його не їли, а залишали на вікні. За старих часів поминали померлих родичів за загальним сімейним столом. Відвідували їх могили і прибиралися там, запалювали свічки і молилися за душі близьких і знайомих, які залишили землю. У цей день пригощають людей солодощами – знайомих, подають жебракам, – щоб вони пом’янули покійних родичів. У народі в цей день також було прийнято пити пиво. Говорили: «В Дмитрієв день і горобець під кущем пиво варить». Не можна цього дня працювати фізично, а також брати у борг чи віддавати борги. Не можна малювати символи, якщо не знаєте їх значення, особливо круги і квадрати. Також за народними прикметами в цей день не миються і не перуть».

Цей день в історії Тернопілля:

1916 – Прийнято маніфест Української парламентської репрезентації «Український народе галицької землі!»

1952 – зіткнення агентурно-бойової групи МДБ через зраду колишнього зв’язкового облпроводу ОУН-Тернопіль Труся-Олеся з ОУН у Бережанському районі Тернопільської області (загинув райпровідник ОУН – Петро, захоплений надрайонний референт СБ-Чортків-Копичінці  Іван Пінязь-Око-28 років – засуджений на 25 років таборів).

8 листопада в історії :

1517 — народився засновник Запорізької Січі, перший український гетьман Дмитро Байда-Вишневецький.

1519 – загін конкістадоров під керівництвом Ернана Кортеса увійшов до столиці ацтеків Теночтітлан (Мехіко).
Верховний вождь ацтеків Монтесума намагався підкупити іспанців, щоб вони відмовилися від походу на місто. Але Кортес узяв Монтесуму в заручники, спалив на вогнищі всіх ацтекських воєначальників і став керувати країною.

1602 — Оксфордський університет поповнився Бодліанскою бібліотекою (оскаржує у Ватиканської бібліотеки право називатися найстарішою в Європі, а у Британської — титул найбільшого книжкового зібрання Великобританії).

1620 – у битві на Білій горі імперська армія Габсбургів під командуванням Максиміліана Баварського і графа Йоганна Тіллі розбила чеське військо, після чого взяла Прагу. Чехія на 300 років потрапила під владу австрійських Габсбургів.

1656 — наролився англійський астроном, математик і просто один з найосвіченіших людей свого часу Едмунд Галлей.

1699 — в цей день почалося створення регулярної російської армії, Петро I видає перший указ про набір рекрутів.

1789 – американка Елія Крейг із містечка Бурбон (штат Кентуккі) вперше приготувала різновид віскі, яке сьогодні називають «бурбон».

1793 – у Парижі для публіки відкрився Лувр.

1802 — народився Бен Холл, англійський міністр праці, на честь якого названий лондонський годинник Біг Бен.

1837 – у Саус-Хадлі (Массачусетс) відкрито перший у США коледж для жінок.

               Дмитро Вітовський

1877 – народився Дмитро Вітовський, український політик і військовий, полковник легіону Українських січових стрільців, полковник УГА, державний секретар військових справ ЗУНР.
Член головної управи Української радикальної партії, організатор «Січей», голова драгоманівської таємної організації, один із найактивніших провідників студентської молоді на Галичині. Був стрілецьким ідеологом, одним із неформальних лідерів УСС, ініціатор стрілецького фонду. Один із керівників Листопадового чину 1918 р. у Львові, командир збройних сил ЗУНР. У травні 1919 р. — член делегації на мирній конференції в Парижі, яка за дорученням Державного секретаріату мала домагатись припинення агресії Польської держави проти ЗУНР. Повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) 2 серпня 1919 р. Був похований у Берліні на цвинтарі гугенотів. 2002 р. перепохований на Личаківському цвинтарі у Львові.

1883 — український громадсько-політичний діяч і поет Остап Луцький.

1891 — український письменник, довгий час переслідувався радянською владою за свою літературну і громадську позицію, Олесь Досвітній.

 

1900 – народилася Маргарет Мітчелл, американська письменниця, авторка роману «Віднесені вітром».

                                                              Маргарет Мітчелл

1917 – у Росії утворена Рада народних комісарів на чолі з більшовицьким вождем Володимиром Леніним. Голова Тимчасового уряду Олександр Керенський віддав наказ про введення кінного корпусу генерала Краснова в охоплений революцією Петроград. Донський отаман Олексій Каледін оголосив воєнний стан в Донбасі, ввівши туди козаків

1919 – у Кам’янці–Подольському головний отаман Симон Петлюра зняв із посади отамана Володимира Сальського, який виступав за припинення бойових дій, та призначив командувачем армії УНР Василя Тютюнника

1923 – «пивний путч» у Мюнхені: спроба захоплення державної влади Німецькою націонал-соціалістичною робітничою партією.
У цей же день в інших містах, незалежно від НСДАП, але теж із метою захоплення влади, виступила Комуністична партія Німеччини. Обидві спроби путчу (за даними з деяких джерел – спільна спроба коричневих і червоних) були придушені військами. Активіст НСДАП Адольф Гітлер потрапив у в’язницю (замок Ландсберг), де прийшов до ідеї про неможливість взяття влади в Німеччині насильницьким шляхом і написав «Майн кампф».

        Олег (Альберт) Борисов

1929 – народився Олег (Альберт) Борисов, радянський актор театру й кінорежисер. Виконавець ролі Свирида Голохвастова в кінокомедії «За двома зайцями».

1935 – народився Ален Делон, французький актор кіно й театру, режисер, продюсер, сценарист, кінозірка і секс-символ 1960-1980-х років

1939 – у пивниці Мюнхена під час святкування річниці «пивного путчу» скоєно невдалий замах на Гітлера (той залишив будівлю за десять хвилин до вибуху бомби).

1943 – указом Президії Верховної Ради СРСР заснований орден «Перемога» для осіб вищого командного складу та орден Слави I, II та III ступенів.

1950 – у небі Кореї відбувся перший в історії бій між реактивними літаками. Спочатку зійшлися вісім північнокорейських МіГ-15, пілотованих, очевидно, китайськими льотчиками, і 15 ООНівських, фактично – американських, F-86 «Сейбр». Першу перемогу, за американським даними, здобув лейтенант ВПС США Рассел Браун. Незабаром у бій на стороні Північної Кореї вступили радянські льотчики. Загалом кращим льотчиком-винищувачем Корейської війни став Микола Сутягін, який протягом півроку збив 21 літак, у т. ч. 19 реактивних

1955 – у Києві відкрито перший в Україні широкоекранний кінотеатр («Жовтень», переобладнаний під показ широкоекранних фільмів)

1961 – у СРСР вийшов у прямий ефір перший випуск телепрограми КВН («Клуб веселих і кмітливих»). Першими в студії з’явилися команди Інституту іноземних мов та Московcького інженерно-будівельного інституту (перший чемпіон). Командам дозволялося мати 11 гравців та двох запасних, вони виходили на сцену під футбольний марш. Перші матчі мали характер вікторин, у яких слід було продемонструвати свою ерудицію, відповідаючи на запитання та виконуючи поставленні завдання. Першими ведучими КВН були студенти ВДІКу Елем Климов, Олександр Белявський, кіноакторки Наталія Защипіна і Наталія Фатєєва

1966 – політична кар’єра зірки Голлівуду Рональда Рейгана почалася з його обрання губернатором Каліфорнії. У 1981 р. він став 40-м президентом США.

1975 – на великому протичовновому кораблі Балтійського флоту «Сторожовий», що стояв на Ризькому рейді, спалахнуло повстання, яким керував замполіт Валерій Саблін. За твердженнями Сабліна, він вів корабель у Ленінград, щоб там оприлюднити свої вимоги. За вироком військового трибуналу замполіта розстріляли.

1978 – у всіх газетах СРСР опубліковано повідомлення про вихід книги спогадів генсека Леоніда Брежнєва «Цілина».

1994 – Джордж Буш-молодший став губернатором штату Техас

1999 – колишній комуністичний лідер ГДР Егон Кренц засуджений до шести з половиною років в’язниці за причетність до розстрілів перебіжчиків на Захід.

1999 – Папа Римський Іван Павло II вперше в історії папства відвідав Грузію.

2000 – дружина президента США Хілларі Клінтон перемогла на сенатських виборах у штаті Нью-Йорк. Вона стала першою в історії «першою леді», яка, покинувши Білий дім, зайняла виборну посаду в американському Сенаті.

 

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031