02 липня 2022 року
17:36:25

Усі новини Головна Культура Тернопільщина Новини Події

Національний парк «Замки Тернопілля» та 34 замки Тернопільщини – більшість споруд потребують масштабної реставрації.

07.12.2020 17:44
245
Тернопільщина багата архітектурними пам’ятками – 34 замки та власний Національний парк «Замки Тернопілля» і більшість споруд, як замки, так і сакральні споруди потребують масштабної реставрації. 

Наш регіон, на жаль, став прикладом байдужості держави впродовж багатьох років до історичної спадщини та нехтування туристичним потенціалом краю. Об’єкти незахищені від опадів та вітру, тому з кожним наступним роком вони все більше руйнуються, давно зрозуміло, що потрібна негайна ліквідація критичного стану та консерваційні роботи.

Нещодавно з’явилась надія на покращення ситуації із замками та історичними архітектурними спорудами Тернопільщини – після 18 серпня 2020 року, коли вийшов Указ “Про заходи щодо підтримки сфери культури, охорони культурної спадщини, розвитку креативних індустрій та туризму”. Документ має на меті сприяння розвитку культурного потенціалу України, збереження, популяризації та ефективного використання національного культурного надбання, створення умов для туристичної привабливості об’єктів культурної спадщини, підтримки креативної економіки. Процес відновлення та збереження об’єктів культурної спадщини отримав робочу назву “Велика реставрація”, відповідно планується програма з відновлення понад сотні архітектурних пам’яток в усіх регіонах України. Відбір проводитиметься за трьома основними критеріями: статус об’єкта (перевага – фігурантам списку ЮНЕСКО або кандидатам до нього), стан об’єкта (аварійний або незадовільний), а також його привабливість для туристів. Проєкт «Велика реставрація» має стартувати в Україні у 2021 році.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко так оцінив деякі з наших замків та культових споруд:

  • Теребовлянський замок — найстаріший замок в Тернопільській області, який може стати додатковим туристичним магнітом. Пам’ятка є яскравим претендентом для програми “Великої Реставрації”. Важливо, що в об’єкта є експозиція, тому це чудовий привід для туриста приїхати сюди. Місце ідеальне для проведення фестивалей, концертів та сучасних заходів, але додатковою проблемою є відсутність інфраструктури довкола. Її також потрібно розбудовувати.
Теребовлянський замок — найстаріший замок в Тернопільській області.
  • Костел Пресвятої Трійці в Підгайцях — це не тільки храм чи культова споруда, а і місце, де підписано угоду про перемир’я між гетьманом Петром Дорошенком та польським князем Яном Собеським. Історична цінність надзвичайно висока, але зараз від забуття пам’ятка просто втрачає свою велич.
Костел Пресвятої Трійці в Підгайцях — місце, де підписано угоду про перемир’я між гетьманом Петром Дорошенком та польським князем Яном Собеським.
  • Бережанський замок – нині від бездіяльності та забуття все впевнено перетворювалось на руїни. Як і сам замок, так і ратуша поруч. Міністр повідомив, що вже знайшли бюджет на негайні реставраційні роботи для ратуші, до кінця року часу мало, але реставраційні роботи мають початися.
  • Збаразький замок – приклад того, чим можуть стати відреставровані споруди. Це можливість заробляти кошти, адже цей замок – готова туристична атракція. Там проведено реставраційні роботи, відбудовано каземати, які наповнено експозиціями. Палац пристосовано до світського формату та проведення конференцій. До карантину тут регулярно проводилися бізнес-заходи, в тому числі із залученням іноземних туристів. На території активно розбудовується готельно-ресторанна інфраструктура. Успішний досвід Збаразького замку обов’язково потрібно масштабувати й для інших об’єктів області.

Програма “Велика реставрація” має зберегти архітектурних свідків української історію, залишити спадок для нащадків, повернути життя та прибутки для місць, які цього потребують та заслуговують.

Фото Олександр Ткаченко, за матеріалами сайту https://www.ukrinform.ua/

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031