02 липня 2022 року
18:03:20

Усі новини Культура Просвіта. Тернопіль Долі Події

Свята Катерина – покровителька самотніх жіночих сердець, День Великомучениці є святом дівочої Долі

07.12.2020 13:51
177
“Чому Свята Катерина – покровителька самотніх жіночих сердець,
– розказує Вікторія Безбах, завідувачка сектору Тернопільського обласного краєзнавчого музею, –
З приходом зими, коли наступали люті морози та випадало багато снігу, всі сільськогосподарські роботи були завершені. Наближався період, коли можна було поворожити на майбутній рік. Саме тоді приходив час для давніх розваг сільської молоді, сповнених чарів та первісної магії, які беруть свій початок ще від язичницьких часів.
З прийняттям християнства ці традиції знайшли собі місце у новій вірі. Саме тому в зимових обрядах українців так багато колядувань, щедрівок, ряджень та ворожінь.
День Великомучениці Катерини чи, як звичайно це свято в народі називається, «Катерини», є святом дівочої Долі. Нашими предками Свято Долі відзначалося 24 листопада (за новим стилем 7 грудня). Із прийняттям християнства трансформувалося у день Великомучениці Катерини.
Життя цієї святої припало на кінець III — початок IV ст. — період найтяжчих гонінь на християн за часів імператора Максиміана.
Катерина була дочкою грецького царя Александрії Ксантоса. Це місто вважалося тоді справжнім центром наук та мистецтв. Здібна та допитлива дівчина вивчала філософію, діалектику, ораторське мистецтво, риторику, була обізнана з творами видатних на той час лікарів, знала чимало мов. Мати Катерини була таємною християнкою, і через неї дівчина познайомилася з християнським ученням, яке справило на неї надзвичайне враження. Коли навернулася до Христової віри, зуміла переконати в її правдивості п’ятдесят поганських філософів, та ще багатьох язичників. За що, за наказом імператора, була піддана жорстоким тортурам, після яких їй відрубали голову. Тіло Катерини було поховано на Сінайській горі.
Свято Катерини вважали пророчим для долі кожної дівчини. Жінки просили святу про згоду в родині та щасливий шлюб, а дівчата – відшукати свого судженого.
“Свята великомученице Катерино,
надійна заступнице наша! Попроси для мене у Бога нареченого щирого і вірного. Лише на тебе надію маю! Благослови мене Боже…”
У давнину в цей день дівчата ворожили на судженого та збиралися разом на вечорниці.
Дівчатам, які шукають любов, і сьогодні традиційно радять сходити вранці 7 грудня до церкви і помолитися перед іконою Святої Катерини.
Саме Свято припадає на Різдвяний піст, тому відзначати його шумно не прийнято. Тим не менш, в цей день молоді дівчата збиралися на «вечорниці», просили Катерину про нареченого і ворожили на долю (що не заохочувалося церквою).
Дівчата на світанку зрізали гілки вишні і ставили у воду біля ікон. Вважалося, якщо до 14 січня – свята Маланки вишні зацвітали, то скоро дівчина вийде заміж.
Ворожили також і хлопці. Вони ставили у воду відламані вишневі гілки і чекали Різдва. Якщо до цього дня гілки розвивалися, наречена буде скромною. Якщо вишня засихала, то дружина буде сварливою і ледачою. Листки на гілці, що змогли розпуститися, віщували, що дружина юнака буде життєрадісною та ніжною.
У Центральній Україні, розповідає Олекса Воропай, дівчата вилазили на ворота, тримаючи в руках горщик з кашею, і закликали свою долю.
На Західній Україні дівчата виставляли горщик з кашею за ворота, а самі, ховаючись за тином, закликали долю на вечерю. Якщо десь у цю мить загавкав пес чи озвалася якась інша худобина, це означало, що доля почула дівочі благання і з тієї сторони слід чекати нареченого. Причому, якщо закукурікав півень – парубок прибуде статний і багатий; якщо озвався собака – чоловік буде вірний і не дуже страшний, хоч і трохи сварливий; якщо заіржав кінь – чоловік трапиться роботящий, спокійний, але з характером. Розповідають про випадок, коли під час такого ворожіння, уже в наш час, до горщика підбіг щур і почав їсти кашу, аж за вухами лящало. Дівчина як побачила, то зомліла. А весною приїхали в село іноземці з Франції по обміну досвідом господарювання і вирощування цукрового буряка. Дівчина познайомилася з одним із них і незабаром вийшла заміж . Поїхала жити на батьківщину чоловіка і писала батькам, що він дуже добрий. З тих пір у селі знають, що щур – то чоловік-іноземець.
Буває, дівчата припрошують долю на вечерю, а ніхто так і не озветься. Тоді юнки лихословлять, кажучи щось на зразок: «Щоб ти зозулі не почула, блуднице моя!» Але зі словами треба бути дуже обережним. Бо невчасно сказане чи лихе слово може образити долю. Вірите чи ні, але недаремно старі люди кажуть, що слово калічить гірше меча, лікує краще від рути-м’яти, а милує краще від любистку. Тож і при ворожінні, навіть якщо не вірите в це, а берете участь заради розваги, будьте обережні у своїх висловах і діях.
Найстрашнішим при ворожінні є знак, коли з неба падає зірка. Це вже напевне погасне чиясь доля, закінчиться чиєсь життя. Моторошно стає на душі і тішить те, що о цій порі ворожить багато дівчат, і, може, та згасла зірка не твоя…
У ходу були прислів’я: «Катерина по воді, то Різдво по льоді», «На святу Катерину ховайся під перину», «Як на Катерини холодно, то буде голодно».
Та вдалу і щасливу долю можна приворожити і самій. Треба лише причепуритися: одягти сорочку, на яку сама наткала полотна, вишила на ній гарні візерунки, а по низу – обережні меандри. Плахту чи спідницю підв’язати тканою крайкою чи вишитим золотом поясом. У коси заплести червоні та золоті стрічки, а ще взути чобітки на підборах. Усміхнене миле личко, розважна розмова – і найкраща доля приголубить таку господиньку і розумну дівчину.
Свята Катерина оберігає усіх від лиха і дарує щасливу долю. Але до того дорогоцінного подарунку треба докласти і власної праці, охоти до навчання не тільки різним наукам, а насамперед науці бути порядною людиною, шанувати батька-матір, своїх братів та сестер, родину та рідну землю, яка народила і виховала не одне покоління українців. Вони нині живуть у різних державах, але всі пам’ятають і росяні ранки, і стежину до рідної хати, і калину край порогу. І доля кожного з нас починається саме тут, на рідній землі, Україні. Дай, Боже, їй процвітання, а українкам щасливої долі у себе на Батьківщині!”
РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031