02 липня 2022 року
16:49:57

Усі новини Головна Суспільство Блоги Мандри Новини Події

Полтавщина-Тернопільщина: єдина громада в Україні, в якій нема старости

У рамках Всеукраїнського  прес-туру «Місцеві громади: успішні практики децентралізації на Полтавщині» журналістам з різних куточків України випала нагода побувати в  одній з найкращих громад області – Новоселівській, яку називають громадою майбутнього.

Це єдина громада на Полтавщині, яку віднедавна очолює науковець, кандидат юридичних наук Євген Бова. Він має три вищих освіти, зараз у польському виші опановує четверту за напрямком політологія.

При об’єднанні, кожна з громад перетягувала на себе першість, тож почалися конфліктні ситуації. Як адвокат, Євген Бова узгоджував проблемні питання і почав вести цю громаду юридично, а потім став першим заступником голови.

ІЗ  2020 року –  очолив ТГ, перемігши на місцевих виборах. Цей вибір був очевидний, адже за час перебування на посаді заступника голови Євген Юрійович підібрав молоду команду професіоналів, разом з якими за півроку зробив такі позитивні перетворення в громаді, яких не відбувалося роками.

Євген Бова  переконаний, що  проблеми в нас  типові для всієї країни – дороги, освіта, медицина, але   кожен голова громади  має увійти в історію і зробити свою громаду найкращою. А розпочав молодий голова не з популярних заходів: згуртував навколо себе молодий колектив, звільнивши  70%  колишніх працівників сільських рад. Тут переконані, що  рішення мають бути корисними для громади.

У Новоселівської ТГ є власна фішка – це єдина громада Полтавської області,  може й України,  яка не має старости. За словами голови, інститут старости –  абсолютно недосконалий, це проїдання бюджетних коштів. Торік, за його словами,   утримання старостинських округів  обійшлося у 2,5 млн грн. У голови  є лише один заступник із ЖКГ.

Є тут ще  новація:  всі адміністратори ЦНАПу стали надавачами соціальних послуг. У кожній колишній сільській раді є ЦНАП, щоб люди мали доступ до послуг і не їхали за довідками у центральну садибу. Адміністратори ЦНАПу надають всі доступні види послуг: наразі 160 адміністративних і 60 соціальних.

Бюджет – 59 мільйонів із дотацією. Найбільші платники податків –  три колонії, які дають робочі місця. Майже 70% землі обробляє потужний місцевий агрохолдинг «Альфакапітал», з яким ТГ тісно й конструктивно співпрацює. У громаді практично немає безробіття.

Одна з найбільших проблем – енергоефективність. Освітлення вулиць  сучасне. Тут уже  працюють над тим, щоб перевести комунальні установи, школи на альтернативну енергетику. Планують  встановити  вітряні, сонячні та інші станції. Голова поділився, що спеціалісти громади беруть  участь у всіх можливих програмах з утеплення, бо якщо міняти системи опалення, треба, щоб і сама будівля відповідала нормам енергоефективності. За останній рік тут  виграли гранти на 11 проєктів. Зараз повністю оновлена матеріальна база усіх шкіл. З нового навчального року діти прийдуть до нових класів. У  майбутньому планують закупити коней та організувати в  громаді центр безкоштовної іпотерапії для дітей. А  ще –  збудувати унікальний парк із розарієм, аналогу якому не буде в усій Україні.

У  громаді створено КУ «Агенція місцевого розвитку територіальних громад Полтавського району» Новоселівської сільської ради, що займається залученням інвестицій. За минулий рік Агенція  створила  та реалізовалапроєктів на суму понад 2 млн грн. Відрадно, що серед переможців цьогорічного конкурсу громадських екологічних ініціатив  є і проєкти Новоселівської громади, згідно з якими  у  Рунівщині  розквітне  «Японський сад», з’явитьсярелакс-парк Mariivkа,  модернізують  паркову  зону в с. Божківське.

А нещодавно громаду вітали ще з однією перемогою, призовим місцем у  Всеукраїнському онлайн-конкурсі «Безпечна громада». Безпеку в громаді забезпечують  місцева пожежна охорона, у штаті якої – 10 осіб, що пройшли спеціальне навчання.  Окрім заходів з пожежної безпеки, працівники МПО обробляють громадські простори дезінфікуючими засобами, здійснюють рятування населення, а також надання допомоги у ліквідації наслідків інших надзвичайних ситуацій. Для блага людей  працюють  заклади охорони здоров’я – 3 амбулаторії та 8 ФАПів.

Від Міжнародного фонду «Відродження» тут отримали підтримку у вигляді базових санітарно-гігієнічних наборів та засобів на суму близько 200 тис. грн. для покращення умов перебування у ЗОЗ під час роботи в умовах карантину та ізоляції. Спільно з Головним управлінням Національної поліції України в Полтавській області завершується процедура створення поліцейської станції в рамках реалізації проєкту «Поліцейський офіцер громади».

Штаб Новоселівської ТГ з координації боротьби з коронавірусом проводить роботу з депутатами, підприємцями громади щодо посильної допомоги одиноким літнім людям не лише під час карантину, а і на постійній основі. Також надає адресну допомогу соціально незахищеним верствам населення у вигляді продуктових наборів і товарів повсякденного споживання.

  • «Соціальних автобусів у нас немає, – коментує транспортну проблему голова.  – Натомість ми домовилися з нашими перевізниками і всі пільгові категорії возимо безкоштовно, сільська рада це компенсує, а пенсіонери за віком їздять 4 рази на місяць безкоштовно, за талонами. Це нам обходиться у мільйон на рік. Третина бюджету громади йде на освіту. Цього року ми прийняли на себе чотири школи, дитячий садок, і на умовах співфінансування – медицину».

У планах амбітного голови цього року – зробити ліцей із опорного закладу в Божківському, де 1,5 тисячі населення, решта навчальних закладів  будуть гімназіями. На залишки освітньої субвенції оновили матеріальну базу шкіл,  зробили креативний європейський бібліотечний простір із зоною для відпочинку і окремими читальнями. В опорному закладі навчається понад  250 учнів, у базовій Новоселівці – філія, там лише 170 учнів. Рунівщинська школа –  комплектна, має 87 учнів, але багато батьків возять дітей у Полтаву. Зараз закінчують  реконструкцію Мар’ївської школи. Там  з хати-мазанки роблять  сучасний садочок на 30 дітей і початкову школу. Наступного року хочуть  відновити сучасний садок у найбільшому населеному пункті Божківському,  включивши його в програму «Велике будівництво».

За словами голови ТГ, 2,5 мільйона, які вони зекономили на старостах, спрямували на комунальні підприємства: закупили техніку, взяли людей. В пріоритетах громади –  благоустрій.

  • «Довелося виводити людей із зони комфорту: ми прибрали з вулиць старі автомобільні шини,- розповідає Євген Бова.Вислухав я багато, але ми все одно їх прибрали, а також щебінь і пісок, які були повсюди насипані. Замість покришок, висадили деревця. Поступово люди почали змагатися, в кого краща територія перед двором. Якщо там безлад та сміття – штрафуємо».  

До слова, вивіз сміття у Новоселівській ОТГ – безкоштовний. Бюджету це вартує до 800 тисяч на рік. На виграні гроші закупили 162 сміттєві баки, зараз докупляють ще 60. У далекоглядних планах команди молодих менеджерів – завод із переробки сміття. Одну зі своїх земельних ділянок вони запропонували іноземним інвесторам під будівництво заводу. Для зворотного зв’язку громада має кол-центр,  на який щодня звертаються люди із запитаннями, скаргами, пропозиціями та побажаннями.

Громада має значний туристичний потенціал, обумовлений наявністю рекреаційних ресурсів, зручним географічним розташуванням. Але найголовніше, що окрилює молодого голову громади – це люди, які зрозуміли, що ніхто, крім них,  порядок у їхньому домі наводити не буде і беруться за справу спільно  з  дружною командою  реформаторів місцевого самоврядування.  А коли гуртом –  немає нічого неможливого, все під силу. Тому і називають Новоселівську територіальну громаду – громадою майбутнього.

Людмила Островська,

заслужений журналіст України.

Тернопіль-Полтава

Матеріал підготовлений  завдяки прес-туру в межах проекту Харківського прес-клубу  за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031