24 травня 2022 року
03:12:09

Усі новини Головна Тернопільщина Духовність Просвіта. Тернопіль Особистості Новини Події

Після служби й освячення всі дорослі заходили у воду — просто в святковому одязі. Водохреща 1948 року, с. Розгадів, Тернопільщина

19.01.2021 22:00
111

Овячена вода зберігається уже більше як півстоліття, але досі наче свіжа. Так розповідає пані Стефанія, із села Розгадів, на Зборівщині (Тернопільщина).

83-річна Стефанія береже реліквію, яка їй нагадує про непросту історію її родини та силу віри в Господа, пишуть на сайті https://www.0352.ua/.
“Вода зберігається у скляних довоєнних літрових пляшках, — розповідає пані Стефанія. — Вона досі чиста й прозора, не має стороннього запаху, смакує, як свіжа. Це справжня сімейна реліквія, оберіг та благословення для нашої родини”.

Водохреще 1948 року було дуже важливим для родини Даликів (дівоче прізвище пані Стефанії). Це вперше вони освячували воду на рідній землі після повернення із заслання у Сибіру.

“Нас вивезли в Сибір у 1941 му через участь мого дядька Івана в лавах УПА, — згадує Стефанія Гаврилишин. — Дід так і помер на чужині. Батька згодом забрали на фронт, бо солдатів бракувало”. Саме участь батька у Другій світовій війні допомогла родині повернутися у рідне село в 1947 році напередодні Великодня. На той час пані Стефанії виповнилося 10 років. У Розгадові тоді служив отець Василь Баран — греко-католицький священник.

Пані Стефанія добре пам’ятає, як вони вперше після заслання святкували Водохреще.
“Святили воду у річці Золота Липа, яка є притокою Дністра, — розповідає жінка. — Вода біля берега замерзла і вкрилася льодом. Люди вирізали у кризі хрест, для священника облаштували поміст. Освячену в ріці воду набирали собі просто з водойми — вона була дуже чиста. Після служби й освячення всі дорослі заходили у воду — просто в святковому одязі. Потім виходили на берег, виливали воду з чобіт і йшли додому. Це було останнє освячення води греко-католицькою церквою у Розгадові. Після 1948-го в селі вже була православна церква. Згодом отця Василя Барана заслали в табір у Караганді.. “Мама прожила до 1992-го. Проголосувала на референдумі за Незалежність і сказала: “Можу вмирати, бо дочекалася того, чого ціле життя ждала, — незалежної України”, — пригадує пані Стефанія. Жінка щиро вірить, що її діти та внуки й надалі зберігатимуть цю святу воду.

Довідка: будівництво храму, який існує сьогодні розпочали в 1908 р. Майстром був М. Дидик. Освятили храм в 1911 р. З візитацією тут побував митрополит Андрей Шептицький. В 1928 р. церква ремонтована після пошкоджень в Першій світовій війні. В радянський час постійно діюча. Церква і дерев’яна триярусна дзвіниця відновлені греко-католицькою громадою (стіни оббили гонтами, замінили двері, вікна і т.д.) з нагоди святкування в 2010 р. 100-ліття церкви.

Хрещата в плані, має три верхи, яскраву зовнішність, розташована на схилі з початку села (якщо їхати зі сторони Поморян).


Розгадів  – село Зборівського району Тернопільської області знаходиться на кордоні із Золочівським районом Львівської області. Розгадів вперше згадується у 1494 році. Відомо, що в дорадянський період тут діяли товариства «Просвіта», «Луг», «Рідна школа», «Хліборобський вишкіл молоді». А ще, село – батьківщина поета, композитора та січового стрільця Романа Купчинського. В Розгадові знаходиться садиба батьків митця, і якій відкрито музей.

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031