25 травня 2022 року
14:25:05

Усі новини Головна Блоги Аграрії Новини Події

Луганщина-Тернопільщина: болі й радості бджолярів

Чи солодко бджолярам? Я завжди задаю це запитання, коли буваю  на пасіках.  Відповідь не залежить від кількості вуликів чи тонн викачаного меду. Завжди відповідають, що солодко, бо займаються  тим, що приносить задоволення, чи 2 тисячі вуликів чи 200.

Поспілкувавшись із луганчанином Костянтином Стрільцовим, зрозуміла: солодше, коли це початковий етап нової справи, коли, як губці, доводиться всмоктувати  досвід колег, знання про асортимент бджолопродукції, відкривати  таємниці цієї загадкової комахи.

Костянтин займається «солодкою» справою  майже 4 роки. З окупованого Луганська він зі сім’єю поїхав у Київ, там займався продажем будівельних матеріалів.

Молода родина непоколася про батьків, які жили  у Співаківці Новоайдарського району, неподалік Рубіжного. У 2017 році з двома донечками повернулися до них та зайнялася приватною справою, оскільки  в селі вибору з роботою не було.

Костянтин підсвідомо обрав бджільництво. Любов до нього ще змалку йому привив спершу дідусь, а відтак – батько. В тестя також була пасіка. Тож продовжує та розває родинну справу.

Про свій вибір не шкодує. Зізнається: любить «карпатку», бо вона, направду, універсальна, споріднена з українською степовою. Певен, пасічникам пощастило мати бджолу, яку сама природа відселекціонувала для роботи в екстремальних умовах.

Пасічник доглядає понад 200 сімей й захоплено описує, як його комахи закривають соти, розказує про міль, пилок, маточкове молочко. Зазначає, може, колись і займатиметься супутніми продуктами меду, але зараз ні часу на них, ні рук не вистачає.

Торік, констатує, накачав шість тонн меду. Це кілограмів 45 зі сім’ї. Задоволений таким результатом, бо і неврожаї були на гречку, й дощило при акацієвому цвіті.

Запитую, чи не було випадків мору бджіл через обробку сільськогосподарських угідь. Костянтин вважає, коли так трапляється, то це вина самого пасічника, що не впильнував свою працю.

  • «Мене завжди аграрії повідомляють, коли працюють на полі з хімікатами. Пасіка у мене перевізна, в лісі на різнотрав’ї. А вранці і ввечері бджоли вже у вуликах», – зазначає.

За словами пасічника, рік тому стала відчутною підтримка держави. Вдалося і вуликів придбати, і бджолосімей  докупити.

До речі, Костянтин сам навчився робити вулики. Вважає, що для грамотної людини Інтернет неоціненний і мудрий вчитель в усьому. Але в нагоді стали й грантові програми від Норвезької ради у справах біженців, Міжнародної організації з міграції. За грантові гроші чоловік  придбав медогонку.

Узимку, коли бджоли відпочивали, Костянтин  навчався на тренінгах від проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» – слухав лекції викладачів Гадяцького аграрного училища, відвідав виробників обладнання для бджільництва, спілкувався з експортерами меду.

Торік спільно з однодумцями створив кооператив «Медова родина». Зараз до нього входять 7 родин бджолярів. Продукція сертифікована і з ринком збуту проблем немає, бо є угода з експортером, який продає мед у країни Європи.

Цікавлюся, чи на ціну не нарікає. Ні, каже, бо сам цим не має коли займатися. Хоч цьогоріч мед планують продавати дорожче, адже будуть його пропонувати більшими партіями від кооперативу.

  • «Коли здаєш 1 тонну меду, то ціна одна. За 5-10 тонн пропонують вищу ціну. Головне, що кооператив у нас родинний і ми довіряємо один одному», – наголошує.

Цей рік, за оцінками молодого бджоляра, не  дуже врожайний на медоноси, то засуха, то дощі заважали бджолам.

  • «Але від цього не стало менш солодким моє спілкування з комахами,- сміється Костянтин. –  Я одержую насолоду, з ними цікаво, бо є чого навчитися. Вони дуже трудолюбиві, організовані і тримаються  одна одної, разом захищаються від ворогів, шукають харчі, доглядають потомство. Зрештою, бджола – це наша їжа, ліки і довкілля. Без неї були б сади безплідні, а тарілки порожні. З нею – завжди «солодко»!».

 Людмила  ОСТРОВСЬКА,

заслужена журналістка України.

Тернопіль-Новоайдарськ

Матеріал створений за результатами прес-туру « Реформи  Луганщини очима регіональних журналістів», організованого  Харківським  прес-клубом  за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031