02 липня 2022 року
18:01:22

Усі новини Головна Суспільство Блоги Акценти Україна Новини Події

Якщо ти вдома господар: досвід Харківщини в проведенні реформи децентралізації (фото)

Біляєвська ОТГ Лозівського району зайняла особливе місце у Всеукраїнському  прес-турі «Досвід реформ на Харківщині очима регіональних журналістів».

Досвід їхній міг би стати зразком наполегливості і демократичності в реалізації реформи самоврядування. За перспективним планом розвитку області семи сіл, що об’єдналися навколо Біляївки,  мали б належати до Первомайської ОТГ з центром за 46 кілометрів від них. До обласного центру звідси – понад сто кілометрів.

Сільський голова Олександр Різник, який працював тут дільничним інспектором і головою сільської ради, почав прислухатися до думки людей, які вже побачили  результати децентралізації. Так виникло колективне бажання – об’єднатися і  перекроїти  перспективну мапу області. Боротьба тривала так довго, що заледве минулого року в червні ця громада заскочила в останній вагон потяга  реформ, який уже  рухався з платформи.  І якби не  активісти, сільгоспвиробники, підприємці, то  ці майже шість тисяч мешканців громади мали б  шматок бюджету від Первомайської ОТГ, а так мають своїх 65 млн. грн. А в перспективі можна ще і підзаробити, переконаний сільський голова. Мабуть, за ці бюджетні джерела наповнення і велася боротьба «властьімущих» із селянами-самостійниками.

Мешканці  також побачили  шанс на самостійний розвиток  і наполягли на своєму. На території громади  є корисні копалини: кам’яна сіль,  сировина для виробництва будівельних матеріалів, сланцевий газ і підприємства, що займаються його видобуванням, багато зареєстрованих сільгоспвиробників. Так люди переконалися, що  плани області, це не істина в останній інстанції і створили  свою громаду.

А прикладом демократичних виборів  стала епопея з призначенням голів старостинських округів.  Олександр Різник разом із своїм заступником Олегом Приймаком об’їхали всі села  кілька разів.

 

  • «Ми хотіли, щоб люди самі обрали свого голову старостинського округу, щоб  знали, що вони головні в цьому процесі, а не ми. Ми назначали дні зібрань, обговорювали пропозиції, село голосувало і тільки так були затверджені  старости. У Красненській сільській раді збирали три рази збори. Перший раз чоловік 50 прийшло. Ми сказали, щоб  повідомили ще раз людей. У назначений час прийшло чоловік сто. Ми сказали, що це ваша громада, ви господарі ситуації і ми приймаємо ваші умови. Нам не вірили спочатку, думали призначимо самі. Але, як же було добре, коли прийшло 300 мешканців, представників майже всіх дворів і  в холоді годин зо дві ми обговорювали кандидатури та обрали старосту.  Були у селах такі збори, де приходило 400, 800 людей, по дві години тільки реєструвалися, але це було справедливо, бо кого обрали, з того й питатимуть, ця людина серед них і постійно на виду. Таким чином ми маємо  чотири старостихи і три старости», – не без гордості каже очільник громади Олександр Різник.

 

  • «Починали із освітлення вулиць, які давно вже були темними. Цим займається за угодою підрядна організація, кожен стовп підписаний. І якщо не горить лампочка, то приїжджають і не просто міняють на нову, а вже тільки ледівські ставимо,- говорить заступник Біляївського сільського голови Олег Приймак.Треба було 300 метрів зробити дороги в одному селі,  ми за щебінь домовилися, а люди зійшлися самі і зробили переїзд. Такого раніше ніколи не було, коли керували з району. Або зникла вода і треба було заглибити свердловину на сто метрів, ми викликали бригаду. Посходилися люди і почали допомагати, бо вода ж для нас, мовляв. Нас об’єднало те бажання  господарювати самостійно, коли ми цього добивалися, коли наші села  відділяли  і ми доказували, що є всі документи для добровільного об’єднання. Тому нам не знадобилося роками змінювати світобачення членів громади, привчати до бажання господарювати у своїй хаті, вони відразу це зрозуміли».

У пріоритетах громади – соціальний пакет. Треба правильно розділити кошти, бо «дірок», за словами очільника громади, багато. На бюджеті – 3 ліцеї, 2 заклади дошкільної освіти та 3 дошкільні підрозділи. Є 4 амбулаторії  та 6 фельдшерсько-акушерських  пунктів. Тут працює 19 закладів культури. Є  потреба у створенні інклюзивного центру. В ліцеї, де ми побували, є відповідні класи, але бажаючих, щоб їх діти з особливими потребами навчалися жити у соціумі – більше. Сюди підвозять діток зі старостинських округів  і залюбки б доставляли з інших громад. Завдяки професійності педагогічного колективу, ці діти не відчувають себе особливими, вони члени однієї великої і дружної родини. У школі є п’ять класів, куди влилися діти з особливими потребами.  Олег Миколайович  зізнається, що  сам був здивований, що так багато дітей потерпають від вад здоров’я.

 

 

Ми ознайомилися з соціальними проєктами, реалізація яких триває зараз. Один з них, за співфінансування Харківської обласної ради і районних рад, спрямований на підтримку як молоді, так і людей похилого віку, – «Разом у майбутнє». У його рамках, зокрема, проводяться косметичні та капітальні ремонти закладів соціальної сфери. Ми побували у Біляївському дитсадку, який відремонтували завдяки проєкту, а також у с. Грушине у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання  людей поважного віку. Оскільки таке житло затребуване, поруч тут підготували ще один корпус  з комфортними умовами проживання.  У перспективі тут можуть перебувати і люди з інших громад та регіонів.

 

 

Найактуальнішим зараз із соціального пакету громади є благоустрій. Для того, щоб вичистити посадки над дорогами, які, за словами очільника громади,  сто років  не чистили, розділили ділянки між людьми, щоб самі зробили добру справу. А також уклали угоди  з підприємцями, які обробляють поля, мають водойми біля доріг і посадок. Тут очільникам громади не треба було вигадувати велосипед, так роблять сусіди. Створюють бригади ЖКГ. Треба чистити від сміття кладовища, організовувати вивіз твердих побутових  відходів, вчити людей сортувати сміття. Попереду звичайна робота, з пошуком нових підходів, рішень,  родзинок свого шляху розвитку громади.

 

 

 

В історію Харківської області Біляєвська ОТГ ввійшла, як наймолодша із 56 створених в регіоні. Але у її мешканців  від цього  не зменшилося  відчуття господаря на своїй землі і в своєму домі , а навпаки,  воно набулося швидкими темпами, бо зросла відповідальність за зроблений крок у  своє майбутнє і майбутнє своїх дітей.

Людмила ОСТРОВСЬКА,

заслужена журналістка України.

 

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031