20 січня 2022 року
14:54:18

Усі новини Тернопільщина Хобі Здоров'я Події Здоров'я

Грибний сезон ще триває, які є ознаки отруєння грибами

23.10.2020 17:15
69

Грибний сезон ще триває, а отже, можливі випадки отруєння грибами. Понад 95% випадків інтоксикації грибами є результатом помилки збирачів, які плутають отруйні види з їстівними. Отруйні гриби можуть випадково з’їсти діти. Також можливі випадки зумисного отруєння токсичними грибами, пишуть на сайті https://apteka-ds.com.ua

Ранні симптоми виникають до 6-ти годин після вживання отруйних грибів. Найчастіше це шлунково-кишкові розлади (блювання, пронос), алергічні реакції або неврологічні синдроми.

Пізні симптоми виникають від 6-ти до 24-х годин після вживання отруйних грибів. Пізніми симптомами є ознаки токсичного ураження печінки, нирок, еритромеларгія (хворобливе розширення периферичних судин, почервоніння кінцівок, рідше обличчя).

Віддалені симптоми проявляються після 24-х годин від споживання отруйних грибів та проявляються переважно ознаками токсичного ураження нирок.

Основні токсини отруйних грибів

 • Циклопептиди – аматоксин;
 • гіромітрини (монометилгідразин);
 • ореланін;
 • мускарин;
 • псилоцибін;
 • мусцимол та іботенова кислота;
 • копрін;
 • нефротоксини (норлейцин);
 • міотоксини;
 • імуноактивні токсини;
 • гемолітичні токсини;
 • подразники шлунково-кишкового тракту.

Подразники шлунково-кишкового тракту – найпоширеніші токсини. Аматоксин, гіромітрин і ореланін – це токсини, що переважно містяться у смертельно небезпечних грибах.

Аматоксин, меншою мірою гіромітрин, є гепатотоксичними отрутами. Гіромітрин також має епілептогенну дію, провокує судоми. Ореланін і норлейцин є токсичними для нирок, тобто мають нефротоксичну дію. Мускарин, псилоцибін, мусцимол та іботенова кислота є токсичними для центральної нервової системи. Коприн викликає дисульфірамоподібну реакцію в поєднанні з алкоголем, тобто порушує здатність метаболізувати етанол, відповідно, виникає алкогольна інтоксикація організму.

Що робити при отруєнні грибами?

При відсутності інформації про гриб, що спричинив отруєння, варто вважати його потенційно смертельно небезпечним та вживати всі необхідні заходи, зокрема, вчасно звернутися за медичною допомогою!

Якщо отруєння грибами таки відбулося, треба якнайшвидше намагатися спровокувати блювання, щоби максимально вивести отруйний гриб з організму. При ураженні аматоксином також необхідне промивання шлунку. Активоване вугілля, інші адсорбенти відіграють важливу роль в обмеженні всмоктування більшості токсинів, тому призначаються всім пацієнтам із отруєнням грибами (аматоксинами) незалежно від часу споживання (із врахуванням маси тіла).

При ознаках порушення дихання, непритомності необхідно вчасно надати першу медичну допомогу, за потреби – негайно розпочати реанімаційні заходи.

При виникненні судом слід обережно покласти постраждалого на бік, захистити від можливих травм. У жодному разі не намагатися насильно відкривати стиснені зуби, не вкладати до рота ложок!

При ознаках токсичного ураження печінки та нирок проводяться заходи для відновлення водно-сольового балансу сольовими розчинами.

Діти та люди літнього віку важче переносять отруєння грибами у порівнянні зі здоровими дорослими.

Цілі фармакотерапії при отруєнні грибами – нейтралізація токсину, зменшення його негативного впливу та запобігання ускладнень. Відповідно, можуть використовуватися протисудомні, протиблювотні засоби, шлунково-кишкові адсорбенти, антидоти та ін.

Подаруйте собі свято у гастропаб NATURA
“Майдан” дарує незабутні враження
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31