02 липня 2022 року
17:55:14

Усі новини Головна Суспільство Тернопільщина Світ Україна Новини Події

Чому 6 грудня не можна сваритись та як сина вберегти від біди радить тернопільська культурологиня

До Нового року зосталось усього 25 днів.

Іменини святкують Олександр, Олексій, Борис, Григорій, Іван, Митрофан, Федір, Макар. Тож, не забудьте привітати їх із Днем янгола.

А ще здоровте справжніх чоловіків, адже нині – День Збройних Сил України.

Світ же ж також відзначає День народження Санта-Клауса, День рудих думок, День народження мікрохвильової печі, День ялинки з рукавицями, Друга неділія Адвенту.

У католиків сьогодні –  День Святого Миколая, а Православна Церква вшановує пам’ять святителя Митрофана Воронезького, який відомий як єпископ церкви, котрий жив приблизно в XVII-XVIII столітті і є одним із святих.

  • «Митрофан народився в сім’ї благочестивих батьків, мав сина і був одружений, – оповідає викладачка культурології Технінчого коледжу ТНТУ ім. І. Пулюя, просвітянка Ольга Коневич. – Овдовівши в 40 років, пішов у пустелю для того, щоб прийняти постриг та стати ченцем. Згодом Митрофан став настоятелем монастиря. Дбав про те, щоб зміцнити позиції церкви, активно займався створенням нових храмів і приймав усі заходи для того, щоб підвищити моральний і духовний рівень священнослужителів».

У народі свято називають Митрофанів день.

  • «Цей день наші прадіди в цей день співали, влаштовували гуляння з пивом та пирогами, що готували спільно, – зауважує культурологиня. – А ще ворожили на тих, хто вирушив на війну. Для цього випікали три булки, поклавши в одну з них хрест. Відтак одну булку клали на порозі, іншу – біля ікон, третю – на лавку. Якщо булка з хрестом опинилася на порозі, то воїн скоро повернеться з війни додому, а якщо біля ікон, то ця прикмета обіцяє йому смерть. Для хлопців, котрі збирались в армію, матері робили спеціальні обереги з тканини, що зашивали в одяг синові. Згодом цей оберіг солдат мав зашити в комірець своєї військової форми. Жінки наговорювали на чай, аби мати добрі відносини з чоловіком».

 

 

У Митрофанів день, вважали прадіди, на ні кого не можна злитися, не варто з’ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами та недоброзичливцями.

  • «Приглядались наші предки і до погоди. Казали, якщо рідкі хмари – буде холодно, але ясно; сонце ховається за хмару – чекай буревію; ясний і круторогий місяць віщує холодну зиму; мрячить дрібний сніг і вітер з півночі дме, то 6 червня проллється на землю «сліпий» дощик, принесений вітром з півночі», – наголошує Ольга Коневич.

Чимало й історичних подій у різні роки трапилось 6 грудня в Україні й світі:

1060 — коронований король Угорщини Бела І з династії Арпадів.

1240 — Київ було захоплено та поруйновано військом монгольського хана Батия.

     Воєвода Дмитро очолив оборону міста від                 орд хана Батия в грудні 1240 р

Столиця була оточена величезним Батиєвим військом ще з листопада. Галицько-волинський князь Данило Романович (Галицький), що княжив у Києві, на той час виїхав з міста, залишивши замість себе воєводу Дмитра. Мороз, який скував заболочену заплаву Хрещатицького ручаю (вона захищала найуразливіше місце – Лядські ворота), дозволив нападникам підвести стінобитну техніку до муру, який захищав місто, по всьому периметру. За даними літописів, каменеметальні машини «безперестану били день і ніч» і таки зробили у стіні пролом, куди увірвалися тисячі ординців. Кияни билися так, що ворог був змушений зупинитися на валу, але сили були нерівними. Розуміючи, що всієї території Верхнього міста йому вже не втримати, Дмитро відвів уцілілих оборонців Києва у град Володимира. Вранці 6 грудня підкріплені свіжими силами ординці прорвали укріплення міста Володимира в районі Софійських воріт, названих пізніше Батиєвими. Оборонці запекло, на смерть боролися за кожну вулицю, кожен будинок. Чи не найдовше трималася Десятинна церква, але зрештою впала і вона. Дмитро був поранений, але Батий, вражений хоробрістю воєводи, наказав не вбивати його.

1370 — великий князь литовський Ольгерд взяв в облогу Москву.

Простоявши під містом вісім днів, він почав просити вічного миру, пропонуючи видати свою дочку за двоюрідного брата князя Дмитра Івановича – серпуховського князя Володимира Андрійовича. Московський князь погодився тільки на перемир’я до Петрова дня (тобто на півроку).

1492 — перша експедиція Колумба відкрила острів Гаїті.

1637 — відбувся Кумейківський бій між козацьким і польсько-шляхетським військами, яким завершилось придушення повстання Павлюка.

1741 — державний переворот в Росії, внаслідок якого імператрицею стала Єлизавета Петрівна, дочка Петра I.

1768 — вийшло друком перше видання енциклопедії «Британіка» (у Шотландії). На сьогодні це найстаріша всесвітня енциклопедія.

1778 — народився Жозеф Луї Гей-Люссак, французький фізик і хімік.

   Жозеф Луї Гей-Люссак

Основні його дослідження пов’язані з дослідженням властивостей газів. З науковою метою здійснив два польоти на повітряній кулі, досягши висоти 7016 м. Гей-Люссак запровадив найменування «хлор», вперше отримав чисту синильну кислоту, винайшов низку приладів – гідрометр, спиртометр, барометр, термометри, насос.

1869 — у Південній Африці відкрито кімберлітові трубки, поклади алмазів. Нині регіон забезпечує 50 % світового видобутку алмазів.

1871  — народився Микола Вороний, український поет і письменник («Євшан-зілля», «За Україну», перекладач, режисер, актор. Член РУП, жив на еміграції у Відні та Львові, працював у пресі.

У 1920—1926 рр. – знову на еміграції. У 1926 р. повернувся в Україну, к 1930-х роках репресований, розстріляний.

1877 — вийшов перший номер газети «Вашингтон пост».

1877 — винахідник Томас Едісон зробив на своєму новому фонографі найперший запис людського голосу, процитувавши слова дитячої пісеньки «Мері мала маленьке телятко».

1892 —  народився Роман Дашкевич, політичний і військовий діяч, генерал-хорунжий армії УНР, правник.

Був організатором «Січей» на Галичині. У 1915 р. під час І Світової війни потрапив у російський полон, утік із табору військовополонених, пробрався до Києва. Працюючи з осені 1917 р. у Галицько-буковинському комітеті спільно з Є. Коновальцем, І. Чмолою, Г. Лисенком, Ф. Черником та ін., розгорнув активну діяльність зі створення Куреня Січових стрільців. Відібравши у Дарницькому таборі військовополонених 22 добровольців, поклав початок формуванню стрілецької частини. В січні 1918 р. Дашкевича було обрано до складу Стрілецької ради і призначено командиром гарматної батареї Куреня Січових стрільців. Його батарея брала участь в запеклих боях з червоногвардійськими частинами, які рвалися до Києва, а в березні 1918 р. — у визволенні міста від більшовицької окупації. Генерала Дашкевича вважають батьком української артилерії. Він першим зодягнув Січових стрільців у голубі мундири. Один із героїв Мотовилівського бою 1918 р. Після поразки українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. тимчасово перебував на еміграції (в Чехословаччині та Австрії), у 1921 р. повернувся до Львова, відновив діяльність товариств «Січ», організував «Луг», мав адвокатську практику. Згодом – знову на еміграції. Помер 12 січня 1975 р. Останки генерала артилерії УНР привезли на Україну з австрійського містечка Куфштайн через 33 роки після його смерті й перепоховали 15 червня 2008-го.

1913— народився Микола Амосов, український і радянський хірург російського походження, академік, визначний учений і новатор у галузі кардіохірургії й біокібернетики, багаторічний директор Інституту серцево-судинної хірургії. Лауреат Ленінської премії 1962 р., тоді ж обраний депутатом Верховної Ради СРСР. У Києві – з 1952 р.

1917 — парламент Фінляндії проголосив незалежність країни від Росії.

1917 — в порту Галіфакса вибухнуло французьке судно «Монблан», навантажене боєприпасами. Загинуло близько 2000 осіб.

1919 — під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка розпочався Перший зимовий похід Армії УНР тилами Червоної та Добровольчої армій.

На військовій нараді у Новій Чорториї було ухвалене остаточне рішення, аби Армія УНР почала І Зимовий похід. Партизанський рейд тилами більшовиків і денікінців став безпрецедентним за своїм характером і героїчністю. В поході під проводом Михайла Омеляновича-Павленка взяло участь близько 10 тисяч осіб, проте сам бойовий склад частин нараховував 2 тисячі багнетів, 1 тисячу шабель та 14 гармат. 75% загальної кількості складали штаби, немуштрові частини, обози і транспорти хворих.

                               Українські вояки – учасники Зимового походу

Українська армія Зимового походу складалась із:

  • Запорізької дивізії отамана Гулого-Гуленка
  • Волинської дивізії отамана Никоніва
  • Київської дивізії отамана Юрка Тютюнника
  • Галицької кінної бригади отамана Шепаровича
  • Окремого кінного полку полковника Чижевського
  • Кінної сотні штабу Армії.

За підсумком рейду Армія УНР була збережена. За час походу пройдено 2500 км, проведено більше 50 успішних боїв. Усі учасники Зимового походу, що повернулися, були нагороджені найвищим орденом – Залізного Хреста.

1921 — підписано Англо-ірландський договір, за яким рівно через рік (6 грудня 1922-го) Ірландія отримала незалежність. Шість графств Ольстера (Північної Ірландії) зберігали союз з Англією.

1978 — іспанський народ загальним референдумом схвалив національну конституцію.  Це був результат політичної реформи, початої у грудні 1976 р. через створення Установчих кортесів і поклав край політичній системі франкізму.

1991 — набрала чинності нова конституція Болгарської республіки.

1991 — утворені Збройні сили України.

1991 —  Верховна Рада України денонсувала союзний договір від 30 грудня 1922 р. й постановила не розглядати Україну як складову частину СРСР.

1991 — незалежність України визнали Естонія і Куба.

1997 — військово-транспортний літак Ан-124 ВПС Росії впав на житловий будинок в Іркутську. Загинуло 72 людини

2000 — відкритий ліверморій (стара назва — унунгексій) — хімічний елемент з атомним номером 116

2003 — засновано Львівський муніципальний духовий оркестр «Галицькі Сурми» (тоді — Оркестр ветеранів військово-оркестрової служби).

2008 — у Греції спалахнули масові заворушення через вбивство в Афінах поліцейським підлітка.

Сповненим подій 6 грудня було й на Тернопільщині:

1919 – на зібранні командирів частин групи Січових Стрільців прийнято рішення про самодемобілізацію. Частини стрільців приєдналася до підрозділів Армії УНР під командуванням М. Омеляновича-Павленка і вирушили у Перший зимовий похід. Після війни керівні старшини Січових Стрільців створили і координували діяльність УВО-ОУН.

2013 – у Тернопільському обласному академічному драматичному театрі відбулося відкриття Міжнародного джазового фестивалю «Jazz Bez 2013». У зв’язку з подіями, які відбуваються в Україні учасники та організатори тернопільського фестивалю висловили свою підтримку Євромайдану та забезпечили безкоштовний вхід усім активістам майдану. Також більшість музикантів фестивалю передадуть свої гонорари організаційному комітету Євромайдану.

2014 – в Теребовлі на фасаді Теребовлянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 відкрили меморіальну дошку Вікторові Семчуку (автор Микола Шевчук).

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031