24 травня 2022 року
03:43:06

Усі новини Головна Суспільство Тернопільщина Чортківський район Духовність Україна Особистості Новини Події

Хоростківський колега Володимира Лучаківського: про життя і діяльність бургомістра Симона Гладія

06.01.2021 13:14
486

У фейсбучній групі “Я люблю Хоростків ОТГ” за хештегом #Історія_Хоросткова можна дізнатись багато цікавого. Записи готує уродженка Хоросткова Ірина Шеремета. Один з останніх дописів було присвячено бургомістру Хоросткова Симону Гладію (1843–1904).

“Бажання написати цей пост у мене з’явилося якраз після відвідин Хоростківського цвинтаря. Родинний гробівець Гладіїв знаходиться праворуч головної алеї, він дуже помітний здалека і, як виявилося, дуже занедбаний. Невблаганний час розколов високу тосканську колону, на якій стоїть Богородиця, і лише Бог знає, скільки вона там ще простоїть. Саму ж могилу та її околиці закладено будівельними відходами та сміттям, – пише Ірина Шеремета, – може, нам варто взяти приклад з тернополян – вони відновили родинний гробівець свого першого бургомістра-українця Володимира Лучаківського, який дуже багато зробив як для соціально-побутового, так і культурно-мистецького розвитку Тернополя, – і заопікуватися місцем вічного спочинку цього непересічного хоростків’янина…”
“Син простого містянина, Симон Гладій зміг закінчити Львівську лікарсько-хірургічну школу і все життя пропрацював лікарем-хірургом у родному Хоросткові, – пише в пості Ірина Шеремета. – Він мав великий авторитет у мешканців і від 1881 року до самої смерті 30 жовтня 1904 року був головою міста та представляв інтереси громади у Гусятинській повітовій раді.
Про діяльність Симона Гладія залишилося мало документальних свідчень. Відомо, що він готував місто до приїзду у 1887 році кронпринца Рудольфа та виголосив перед вельможним гостем вітальну промову. За часів бургомістра Гладія в Хоросткові з’явилося залізничне сполучення і телефонна лінія, головні дороги було вимощено бруківкою, зведено просторий народний дім, збільшено кількість класів у школі та чимало ін. За свою працю Симон Гладій був удостоєний високої державної нагороди – “Золотого хреста заслуги” (1890).
Син Симона – Михайло-Мар’ян Гладій (1881–1934) – продовжив батьківський фах, закінчивши лікарський факультет Ягелонського університету. Згодом він зробив фантастичну медичну кар’єру, отримав кілька нагород австрійського імператора і став головним лікарем Шпиталю отців Боніфратрів у Кракові. Михайло був відомим як досконалий хірург органів черевної порожнини. Його любили за гумор та дружнє ставлення до пацієнтів як християни, так і юдеї, називаючи лікарню боніфратрів – «наш шпиталь», а самого Михайла – «наш хірург».

 

Симон та його син Михайло залишили в тогочасному суспільному житті досить помітний слід, польські історики навіть трохи тенденційно висвітлювали їхнє походження. Один з таких авторів писав, що предки Гладіїв були наддніпрянськими козаками, які «мали отримати індигенат польського шляхетства». Інші просто замовчували питання національної приналежності Гладіїв.

Тим часом Симона по праву можна вважати більше українцем, аніж поляком. Про це свідчить його тісний зв’язок з греко-католицькою церквою – саме в ній Симон хрестив свого сина Михайла-Мар’яна (хресними батьками виступили граф і графиня Сємєньські). Дочка Ядвіга стала дружиною греко-католицького пароха Клювинець Теодора Чорного, їхній малолітній син Євген похований у родинному гробівці в Хоросткові. В останню путь Симона також проводжав греко-католик – отець Теодор Турула. Мало того, навіть у щорічних польських довідниках і пресі прізвище Гладія здебільшого писали саме в україномовній транскрипції – Gładij – і лише зрідка Gładyj.

Сім’я Симона Гладія була інтернаціональною. Перша дружина – Марія Щавіньська – дочка управителя графським маєтком в Хоросткові, очевидно, була полькою. Натомість друга дружина, Луїза Сервелле, була дочкою власника підприємста з виготовлення шкір в Люневілі. Як подають деякі джерела, через непорозуміння з батьками вона залишила Францію і стала вчителькою французької мови дітей власників Хоросткова. Історія цієї сім’ї доволі таємнича, бо поміж похованих у родинному гробівці зазначено першу дружину Марію Щавіньську і матір другої, німкеню за походженням, – Марію Лінденфельдер.”

Фотографія Симона Гладія з надгробного пам’ятника з кладовища м. Хоросткова
 

До допису Ірина Шеремета додала фотографію Симона Гладія з надгробного пам’ятника, повідомлення про вручення йому Золотого хреста заслуги (газета «Kurjer Lwowski», 23 вересня 1890 року), фрагменти з метричних книг греко-католицької церкви м. Хоросткова, що стосуються Симона Гладія та його родини, фото могили на міському цвинтарі.

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031