24 травня 2022 року
02:32:07

Усі новини Духовність Просвіта. Тернопіль Події Духовність

14 вересня у день Симеона починаються вечорниці та збір картоплі

14.09.2020 16:30
64

За народним календарем сьогодні – Семенів день. Згідно з церковним календарем 14 вересня відзначають Церковне новоліття, або “початок індикту”. Ця дата вважається першим днем нового церковного року. Слово “індикт” з латинської «indictio» дослівно означає проголошення або податок.

По погоді першого дня індикту судили про всю осінь: якщо було ясно, то і вся осінь мала бути теплою. Якщо ж бачили, що на бабине літо луки обплутало павутиною, то чекали затяжну осінь.

14 вересня — свято Преподобного Симеона Стовпника та його матері Марфи, народний варіант назви —день Семена, повідомляє https://traditions.in.ua/kalendarni-sviata/osinnii-tsykl/1615-semena

Симеон Стовпник (ІV-V століття) до вісімнадцяти років був чабаном у своїх родичів. Згодом він таємно втік до монастиря. Ця визначна в історії церкви людина прожила вісімдесят років, дотримуючись вимог аскетизму, дивуючи всіх умінням читати чужі думки та відданістю Богові. Започаткував новий вид подвижництва — стовпництво. А справа в тому, що якось Симеон замкнувся у стовпі заввишки чотири метри та жив у цьому стовпі майже п’ятдесят років, віддаючи весь свій час молитвам та пророцтвам.

Semena

 

За козацьких часів у цей день хлопців уперше «садовили на коні», проводили пострижини — це важлива подія в житті молодого майбутнього воїна.

В ніч на Семена колись відбувалося ще базарне київське свято — “Весілля свічки”, або “Свято свічки”, з лялькою на людську подобу. Це свято було своєрідним карнавалом вогнів на київських базарах.

У день Семена закінчується “Вулиця” і починаються вечорниці. Ще напередодні хлопці наймають для вечорниць хату на весь осінньо-зимовий період. Цього дня починаються молодіжні осінні вечорниці. Дівчата варять обрядову кашу, готують вареники, а хлопці наймають музик. На Семенів день відбувається обряд посвяти в парубоцтво, коли ще зовсім молодих хлопців приймають до хлопчачої ватаги.

Колись від цього дня ткачі починали ткати килими. Бралися за роботу й інші сільські майстри столярі, стельмахи, ковалі.

Семенів день — то день відльоту ластівок та покарання горобців. Святий Семен вважається покровителем птахів, саме йому вони звітують у своїх добрих або злих вчинках. Ластівки у народній уяві – то посланники неба та провісники весни – хто зруйнує гніздо ластівки, у того на обличчі віспа буде. Горобці ж, навпаки, прокляті птахи, бо коли розпинали Христа, то вони кричали “Жив! Жив!”, повідомляючи катам, що він іще не помер. Тому, кажуть, після Семена горобців у містах і селах меншає.

Саме від Семена люди починають копати картоплю. В полі розкладають вогнище, печуть нову картоплю, їдять і гріють руки – “щоб не мерзли взимку”.

 

РА «Маркетингові технології ПБС» – увесь спектр маркетингових послуг: від ідеї – до реалізації!
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031